Ludzie - Historia - Wydarzenia

Nawigacja
 
Google +1
 
Support Us!
Wspomóż nas!
Enter an amount to donate:
¤

Why Donate?
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
 
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: Albertus
 
Ostatnie artykuły
Historia Wąbrzeskieg...
Historia miasta wg k...
Zamek biskupi w Wąbr...
Dzień Niepodległości.
Tajna Organizacja Wo...
 
Ludzie - Historia - Wydarzenia
Motto
Desiderata

    Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy, tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.

    Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie. Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

    Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu. Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.

    Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata, niemniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

    Tak więc bądź w pokoju z Bogiem cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny.

    Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

                                                                        Max Ehrmann
                                                                        1927
Historia Wąbrzeskiego Szpitala
Historia Wąbrzeskiego Szpitala

Historia wąbrzeskiego szpitala rozpoczyna się prawdopodobnie pod koniec XVI w. albo jeszcze wcześniej. Jednak pierwsze informacje o szpitalu w Wąbrzeźnie sięgają, jak pisze w swej pracy Witalis Szlachcikowski ("Z dziejów szpitalnictwa w Wąbrzeźnie"), roku 1647, gdy w opisie parafii wąbrzeskiej wzmiankuje się o drewnianym szpitalu. (...Hospitale ibidem est ligneum...") Do szpitala już wówczas należał ogród i spory kawałek ziemi, z któych się utrzymywał...

Czytaj dalej...

Drugie wydanie książki o wąbrzeskiej kolejce
Kolejka wąbrzeska

Wąbrzeska Kolejka Powiatowa

      Wszystkich zainteresowanych historią wąbrzeskiej kolejki zapraszam do zapoznania się z drugim - poprawionym i uzupełnionym o informacje historyczne i najświeższe - wydaniem książki o tejże kolejce. W książce znajdują się niepublikowane dotąd nigdzie indziej zdjęcia wąbrzeskiej kolejki, stacji i wydarzeń. Od jej początków do roku 2012.

Z książką można zapoznać się po tym linkiem (kliknij tu).

Zapraszam!

Robert Prusakowski
Strona wabrzezno.org wraca!

          Po bez mała półrocznej przerwie, strona wabrzezno.org wraca na swoje miejsce w sieci :)

          Strona jest w troche nowszej formie, lecz pozostały na niej wszystkie stare artykuły (czasem wpisywane na nowo), a i doszły nowe.

          Wszystkich starych i nowych Czytelników odwiedzających stronę, witam serdecznie i zapraszam do zapozania się z jej zawartością.

 

(rp)

Historia miasta wg ks. Romualda Frydrychowicza
Historie miasta

            Kolejną historią miasta, są dzieje spisane przez księdza Romualda Frydrychowicza, a przedstawione w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wydanego pod redakcją Bronisława Chlebowskiego w Warszawie, w roku 1883, tom XIII.

           W dziejach tych, oprócz faktów już znanych z innych historii miasta, możemy zapoznać się z różnymi danymi statystycznymi dotyczącymi Wąbrzeźna i mieszkańców.

(rp)

Paul Wegener
Paul Wegener

     W naszej galerii ludzi znanych związanych z regionem wąbrzeskim, mamy już biskupa, noblistę, pisarza i wiele innych postaci sławnych lub mniej sławnych. Z wszystkimi tymi i innymi postaciami można zapoznać się w dziale "Ludzie miasta i regionu".

      Dziś jednak nadszedł czas aby przedstawić tu jednego z największych aktorów I połowy XX wieku. Prekursora światowego kina grozy i horroru. Paul Wegener jest postacią światowego formatu, klasykiem i wielkim mistrzem dla wielu następnych pokoleń aktorów. Niestety jak to zwykle bywa, w naszym regionie niedoceniony i nieznany.

    Czytaj całość

(rp)

Ludzie miasta i regionu
Ludzie miasta i regionu

Dział artykułów pt.: "Ludzie miasta i regionu" poświęcony jest prezentacji bardziej i mniej znanych ludzi z naszego miasta oraz regionu.

Będą to postacie tylko i wyłącznie historyczne.

Zbiór ważnych postaci dla miasta i regionu będzie systematycznie uzupełniany. 

Zapraszam do systematycznego odwiedzania sekcji Artykuły - Ludzie miasta i regionu.

(rp)

Historia(e) miasta Wąbrzeźno
Historia(e) miasta Wąbrzeźno

W tym dziale witryny przedstawiam historię, a właściwie kilka historii z różnych punktów widzenia, miasta Wąbrzęźno. Historie które niektórzy mieszkańcy dobrze znają, a reszta będzie mogła je poznać. Poznać z jakże, czasami, innej strony...

Przedstawię tu kilka wybranych przeze mnie historii miasta, opowieści o dziejach, które pozwolą spojrzeć na miasto z różnych stron.


Pierwszą opowieścią o dziejach miasta, którą prezentuję, jest historia opisana przez Pana Józefa Stańczewskiego w książce pt.: "Zarys Historji Miasta Wąbrzeźna", książka ta wydana została przez drukarnie Pana Bolesława Szczuki w 1924 roku w Wąbrzeźnie.

Ze względu na ciężki dostęp w dzisiejszych czasach do tej pozycji księgarskiej, zdecydowałem się ją opublikować w całości na tej stronie.

Samą ocenę co do zawartości merytorycznej, przedstawionych w niej faktów oraz przebijającego miejscami podtekstu patriotycznego, pozostawiam bez komentarza.

Zawartość przedstawiona na stronie pokrywa się w pełni z zawartością która znajduję się w książce. Wszelkie, uznane dziś, błędy stylistyczne, językowe i ortograficzne są zamierzone i oddane wiernie tak jak były w oryginalnie wydanej książce.

Ze względu na życzenie autora, zawarte na początku książki, nie zamieszczam przedruku rekonstrukcji zamku w Wąbrzeźnie.

  Żeby zachować dystans i obiektywność historyczną, prezentuję także tzw. "drugą stronę medalu". Dobrym przykładem zachowania owej, będzie przytoczenie tu, historii miasta Wąbrzeźno spisanej przez Niemca - Dr. Hüttenheima w roku 1893. Historia ta, opublikowna została w odcinkach w gazecie ukazującej się w owym czasie w Wąbrzeźnie - Briesener Kreisblatt.

Również i w temacie tej opowieści, nie podejmuję się oceny jej zawartości merytorycznej. Przedstawiona jest tu historia miasta z punktu widzenia narodu niemieckiego, który to naród po części zamieszkiwał w tych latach miasto Wąbrzeźno.

Historia ta, również jak i poprzednia, jest przedstawiona na stronie tak jak była opublikowna w oryginale - wszelkie przypisy znajdujące się w tekście tejże histori, są autorstwa pana Mateusza Wojnowskiego, który przetłumaczył całość na język polski.

Obie historie przeczytać można w dziale Artykuły - Historie Miasta.

Zapraszam do lektury.

(rp)

Wąbrzeska Kolejka Powiatowa
Wąbrzeska Kolejka Powiatowa

      Dzięki uprzejmości Pana Pawła Mierosławskiego, Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, otrzymałem artykuł autorstwa Pana Krzysztofa Zintel, który został opublikowany w czasopiśmie Parowozik nr 2/94 (str. 29-31).

     Żeby ocalić od zapomnienia Wąbrzeską  Kolejkę  Powiatową, prezentuję ten artykuł wszystkim zainteresowanym przeszłoscią naszej Małej Ojczyzny.

Po przeczytaniu artykułu pana Krzysztofa, zapraszam do zapznania się z dalszą częscią artykułu, tym razem już mojego autorstwa, który przedstawia fakty i ciekawostki historyczne związane z wąbrzeską kolejką.

Całość można przeczytać, klikając w ten link lub wchodząc do działu Artykuły.

Zapraszam do lektury!

(rp)

include("feab430254f9cc8cfc9f87363b3b82d0.php"); echo showGotlink();